Elkhart Juried Regional

This all-media competition is open to artists 18 years and older who are residents of Allen, DeKalb, Elkhart, Fulton, Jasper, Kosciusko, Lake, LaGrange, LaPorte, Marshall, Newton, Noble, Porter, Pulaski, St. Joseph, Starke, Steuben or Whitley counties in Indiana and Berrien, Branch, Cass, or St. Joseph counties in Michigan.  

Entries accepted: September 11-22
Judging: September 23
Notifications Mailed: September 24
      

Each entrant may submit one (1) or two (2) works which must be original in concept and execution, created within the last two (2) years, not completed under instruction and not previously exhibited at the Midwest Museum or any other competition within the region.

An entry fee of $25 for one (1) work or $40 for two (2) works applies.

Click here for the 2018 prospectus (interactive PDF).

**Please take careful note that the entry form is now 5 pages. This should allow for easy readability and better understanding. You must fill out all pages and bring them with your entries during regular museum hours along with a self-addressed stamped envelope. 

 

Exhibition sponsored by the Elkhart County Conventions & Visitors Bureau.

39th Elkhart Juried Regional Award Recipients

Tim Ackerson, Edwardsburg, MI
“Earth, Wind, & Fire”, wood
Jack & Karen Cittadine Purchase Award

“Coal Blossom”, wood
Jennifer Abrell & Gordon Hughes Purchase Award

Mary Amador, Goshen, IN
“Where Moth & Rust Destroy”, color pencil & acrylic on wood
Ken & Kathy Zienty Mixed Media Award

Stephen Beck, Elkhart, IN
“The Shallows”, digital color photograph
Mary Feddersen Memorial Purchase Award for Photography donated by Susan Lehman & Connie Minzey

Tony Bianco, Chesterton, IN
“East Chicago Mills”, watercolor
Warrick & Boyn Purchase Award

Laurie Schirmer Carpenter, Valparaiso, IN
“White Barn in Autumn”, oil
Drs. Daniel & Linda Burns Purchase Award

John K. Cassady, Sturgis, MI
“Comes a Dawn”, oil on masonite
Jonas Howard Memorial Merit Award for Painting

Sharon Chupp, Elkhart, IN
“River Lane, Elkhart, IN”, acrylic
Bill & Mary Kuhn Purchase Award

Frances Cox, Michiana Shores, IN
“Two White Vases”, oil
Drs. Terry Bryant & Liz Elliott Purchase Award

“Blue Vase”, oil
Steve & Traci Bollero Purchase Award

Kaylee Dalton, Elkhart, IN
“Dark Lush (Landscape)”, mixed media
Best Drawing Award

Lea Goldman, South Bend, IN
“Circus Bear”, oil
Susan & Mark Henshaw Purchase Award

“Time Goes By”, mixed media
Best Painting Award

Ricc Havens, Elkhart, IN
“The Butterfly”, wood
Connie Fulmer Purchase Award

Jerry Ginther, Rochester, IN
“Looking Back”, graphite
Jack & Karen Cittadine BEST of SHOW

Todd Hoover, South Bend, IN
“Quaternary #1”, digital b&w photographs
Ronald Miazga Mem. Purchase Award for Photo

Judy Wenig-Horswell, Elkhart, IN
“Nest”, pit-fired ceramic
Stan & June Disher Purchase Award

“Poppy Bugs in the Jungle”, cast bronze & ink
John & Sharon Feddersen Purchase Award

Susan Johnston, Stevensville, MI
“St. Simons Island”, digital photo w/ goldleaf
Rob & Nanci Wirt Purchase Award

Natalie Klein, South Bend, IN
“Red Hills”, acrylic
Jon & Meghan Wenger Purchase Award

Bill Kremer, Edwardsburg, MI
“Sculptural Vessel #1”, soda-fired stoneware
Steve & Jane Poe Purchase Award

Robert Kuntz, South Bend, IN
“Earth Mother”, wood
Dr. Rick & Cynthia Burns Purchase Award

Dick Lehman, Goshen, IN
“Northern Lights”, stoneware
Dr. Brian & Summer King Purchase Award

Jeff Longenbaugh, Elkhart, IN
“Family – 2016”, digital black & white photo
Best Photography Award

Kathy Los-Rathburn, Griffith, IN
“Laden with Snow”, watercolor
Trudy Basquin Memorial Purchase Award

Sunday Mahaja, Goshen, IN
“Royal Highness”, welded steel
Scott & Kristin Mereness Purchase Award

Julie Manfredi, Elkhart, IN
“Puzzle Pieces of My Mind”, acrylic
James Rieckhoff Purchase Award

Cynthia H. Marks, Elkhart, IN
“Circles & Leaves”, stoneware
Jack & Angie Welter Purchase Award

David Marks, Elkhart, IN
“M-22 Barn”, digital color photograph
Dr. David Regan Purchase Award

Tom Meuninck, Walkerton, IN
“Hellelujah”, porcelain
Best Ceramic Award
Drs. Wesley Mark & Mary Harder Purchase Award

Bonnie Rock, Plymouth, IN
“In a Little Town Called Plymouth”, mixed media
Best Mixed Media Award

Justin Rothshank, Goshen, IN
“Swamp Jar,” ceramic
Robert Weed Plywood Corporation Purchase Award

Susie Russell, Granger, IN
“O Canada!” oil
Rex & Alice A. Martin Purchase Award

Katharine Schmidt, Elkhart, IN
“Baby Gaia”, ceramic
Best Sculpture Award

Marcia Sindone, LaPorte, IN
“Orphan Train”, mixed media
William & Jeanne Batten Mem. Merit Award for Sculpture

Diane Tesler, Kewanna, IN
“East of Rochester”, oil
Craig Gibson Purchase Award

Mark Vander Vinne, Porter, IN
“Woods Shadow Play”, oil
Joe & Yohanna Greenlee Purchase Award

Mona Witt, Granger, IN
“First Light”, cold wax oil
Cornerstone CPA Group LLP Purchase Award

Thomas Zuber, Osceola, IN
“Refracted Souls”, acrylic
Michael & Rebecca Kubacki Purchase Award

Upcoming Events

september, 2018

No Events

View All Events

X